𝑆𝑡𝑎̄𝑠𝑡𝑢 𝑠𝑒̄𝑟𝑖𝑗𝑎̄ 𝑝𝑎𝑟 𝑑𝑟𝑜𝑠𝑚𝑖̄𝑔𝑖𝑒𝑚 𝐿𝑎𝑡𝑣𝑖𝑗𝑎𝑠 𝑐𝑖𝑒𝑚𝑖𝑒𝑚 𝑡𝑢𝑟𝑝𝑖𝑛𝑎̄𝑚 𝑎𝑟 𝑃𝑟𝑖𝑒𝑘𝑢𝑙̧𝑢 𝑛𝑜𝑣𝑎𝑑𝑎 Liepa, Latvia 𝑝𝑎𝑔𝑎𝑠𝑡𝑢, 𝑎𝑟 𝑘𝑢𝑟𝑢 𝑖𝑒𝑝𝑎𝑧𝑖̄𝑠𝑡𝑖𝑛𝑎 𝑘𝑜𝑝𝑖𝑒𝑛𝑎𝑠 𝑙𝑖̄𝑑𝑒𝑟𝑒𝑠 – 𝐾𝑟𝑖𝑠𝑡𝑖̄𝑛𝑎 𝑆𝑝𝑟𝑢̄𝑑𝑧̌𝑎 𝑢𝑛 𝐼𝑛𝑡𝑎 𝑍𝑎𝑘𝑠𝑎. 𝐴𝑏𝑎𝑠 𝑎𝑟 𝐿𝑖𝑒𝑝𝑢 𝑠𝑎𝑖𝑠𝑡𝑎 𝑑𝑧𝑖𝑚𝑡𝑎𝑠 𝑚𝑎̄𝑗𝑎𝑠 𝑢𝑛 𝑣𝑒̄𝑙𝑚𝑒 𝑟𝑜𝑠𝑖̄𝑡𝑖𝑒𝑠 𝑢𝑛 𝑠𝑎𝑖𝑚𝑛𝑖𝑒𝑘𝑜𝑡, 𝑙𝑎𝑖 𝑐𝑖𝑒𝑚𝑎𝑡𝑖𝑛̧𝑎̄ 𝑎𝑖𝑧𝑣𝑎𝑑𝑖̄𝑡𝑢 𝑣𝑒𝑐𝑢𝑚𝑑𝑖𝑒𝑛𝑎𝑠. 𝐾𝑟𝑖𝑠𝑡𝑖̄𝑛𝑎 𝑎𝑟 𝑔̧𝑖𝑚𝑒𝑛𝑖 𝑖𝑟 𝑢𝑧𝑠𝑎̄𝑘𝑠̌𝑖 𝑠𝑎𝑣𝑎𝑠 𝑚𝑎̄𝑗𝑎𝑠 𝑐𝑒𝑙𝑡𝑛𝑖𝑒𝑐𝑖̄𝑏𝑢, 𝑠𝑎𝑣𝑢𝑘𝑎̄𝑟𝑡 𝐼𝑛𝑡𝑎 𝑗𝑎𝑢 𝑠̌𝑎𝑗𝑎̄ 𝑟𝑢𝑑𝑒𝑛𝑖̄ 𝑖𝑒𝑝𝑙𝑎̄𝑛𝑜𝑗𝑢𝑠𝑖 𝑘̧𝑒𝑟𝑡𝑖𝑒𝑠 𝑝𝑖𝑒 𝑑𝑧𝑖𝑚𝑡𝑎𝑠 𝑚𝑎̄𝑗𝑢 𝑎𝑡𝑗𝑎𝑢𝑛𝑜𝑠̌𝑎𝑛𝑎𝑠.
𝐏𝐚𝐬𝐭𝐚̄𝐬𝐭𝐢𝐞𝐭 𝐩𝐚𝐫 𝐋𝐢𝐞𝐩𝐮 – 𝐤𝐚̄𝐝𝐢 𝐭𝐞 𝐢𝐫 𝐜𝐢𝐥𝐯𝐞̄𝐤𝐢, 𝐤𝐚̄𝐝𝐚𝐬 𝐯𝐢𝐞𝐭𝐚𝐬?
𝐈𝐧𝐭𝐚. Liepa ir vieta, kurai tuvu ir daudzas lielas pilsētas – Valmiera un Sigulda, protams, Cēsis, arī Rīga. Uz Liepu var atbraukt gan ar autobusu, gan vilcienu, ar privāto automašīnu, velosipēdu vai tikpat labi no Cēsīm var doties pārgājienā ar kājām. Liepa ir unikāla ar īpašām, mazām, sakoncentrētām lietām, vietām, un te ir daudz, ko redzēt un apskatīt. Visnotaļ vieta ir unikāla ar savu, ja tā var teikt, liepu mežu. Tur nav ne egles, ne priedes vai bērzi, tur ir tikai liepas. Vārds “Liepa” nenoliedzami pats par sevi ir brīnišķīgs un ļoti simbolisks.
𝐋𝐢𝐞𝐩𝐚̄ 𝐢𝐫 𝐚𝐤𝐭𝐢̄𝐯𝐚 𝐤𝐨𝐩𝐢𝐞𝐧𝐚. 𝐊𝐚̄ 𝐧𝐨𝐥𝐞̄𝐦𝐚̄𝐭 𝐬𝐚𝐧𝐚̄𝐤 𝐤𝐨𝐩𝐚̄ 𝐮𝐧 𝐝𝐚𝐫𝐢̄𝐭?
𝐈𝐧𝐭𝐚. Tobrīd strādāju par Liepas kultūras nama vadītāju, kad izdzirdēju par projektu “KOPA / kopienu pārdomāta attīstība”. Nodomāju – jā tas ir tieši tas, ko Liepai šobrīd vajag, šis projekts varētu mums būt kā dāvana! Un, ja ne viens cits, tad noteikti es varu uzņemties iniciatīvu. Tā nu sāku aicināt cilvēkus. Sanācām visi kopā Liepas kultūras namā. Tikšanās bija ļoti interesanta – atnāca gan jaunieši, gan seniori. Ieradās arī iedzīvotāji, kuri domāja, ka tā būs vieta, kur pasūdzēties par politiku un netaisnību pasaulē, bet beigu beigās nonācām visi vienota mērķa, pie kura īstenošanas strādājam arī šobrīd.
𝐊𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢̄𝐧𝐚. Galvenais, kas iztrūkst, dzīvojot mazpilsētās un ciematos, ir iespēja satikt foršos cilvēkus. Viņi ir, bet, ja nav gadījies būt kopā kādā pasākumā vai notikumā, ir diezgan grūti satikties. Protams, man personīgi gribējās arī kaut ko foršu paveikt Liepai. Daudzus gadus, dzīvojot Rīgā un arī ārpus Latvijas, esmu novērojusi, ka mēs esam visai noslēgti. Paiet kāds laiks līdz sākam uzticēties, ejam klāt un sarunājamies. Kopienas aktivitātes ir ļoti laba iespēja, kā vienam otru aizsniegt, iepazīties un uzzināt, ko citi dara.
𝐏𝐚𝐬𝐭𝐚̄𝐬𝐭𝐢𝐞𝐭 𝐯𝐚𝐢𝐫𝐚̄𝐤 𝐩𝐚𝐫 𝐬𝐚𝐯𝐮 𝐦𝐞̄𝐫𝐤̧𝐢! 𝐊𝐚𝐬 𝐢𝐫 𝐭𝐚𝐬, 𝐤𝐨 𝐋𝐢𝐞𝐩𝐚𝐬 𝐤𝐨𝐩𝐢𝐞𝐧𝐚 𝐯𝐞̄𝐥𝐚𝐬 𝐩𝐚𝐯𝐞𝐢𝐤𝐭 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐚 𝐢𝐞𝐭𝐯𝐚𝐫𝐨𝐬?
𝐊𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢̄𝐧𝐚. Visiem bija viena sajūta un vēlme – izveidot ceļa norādes un maršrutus, kas ļautu ikvienam ceļotājam, kurš dodas cauri Liepai, apstāties un pamanīt, kas te ir skatāms un tikt ievilktam Liepas izpētes un apceļošanas notikumā. Mēs gribam, lai Liepas pagasts atrastu cilvēku apziņās konkrētā vietā Latvijas kartē. Nonācām pie idejas, ka Liepu ziedēšanas laikā varētu veidot īpašu dienu vai pat nedēļas nogali, kad apskates objekti, kuri varbūt ikdienā nav atvērti individuāliem apmeklētājiem, būtu pieejami un atklātu aizvien jaunas un brīnišķīgas lietas. To paveikt palīdzētu ceļa norādes un izstrādāti maršruti.
Pie mums ir īpašas vietas: Veidenbauma takas, Liepas muiža, augstākais dzelzceļa tilts pāri upei, brīvības cīņu vietas. Brīnišķīgas vietas, kur palikt, makšķerēt, cept maizi. Pēdējā laika iecienītais objekts – Līču-Laņģu klintis.
Mūsu kopienai ne mirkli nav bijušas šaubas, ka kaut kas būtu svarīgāks. Mēs visi arī ikdienā jūtam, ka, piemēram, izkāpjot Liepas stacijā, liekas, ka esi ieradies nekurienē. Nekas nevēsta par visām brīnišķīgajām lietām, kuras šeit ir.
𝐈𝐧𝐭𝐚. Mēs visi, kuri darbojamies šajā projektā, gribam, lai Liepu pamanītu, ievērotu, cik tā ir īpaša – te ir vērts atbraukt, palikt, uzkavēties, ieraudzīt brīnišķīgās vietas un kādudien atkal atgriezties. Un vērts atgriezties ne tikai vienam pašam, bet kopā ar draugiem, radiem.
𝐁𝐫𝐚𝐮𝐜𝐢𝐞𝐧𝐚 𝐯𝐚𝐢 𝐩𝐚̄𝐫𝐠𝐚̄𝐣𝐢𝐞𝐧𝐚 𝐠𝐚𝐥𝐚𝐦𝐞̄𝐫𝐤̧𝐢𝐬 – 𝐋𝐢𝐞𝐩𝐚. 𝐊𝐚̄𝐝𝐞̄𝐥̧?
𝐊𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢̄𝐧𝐚. Kad cilvēki brauc uz kādu pusi, viņiem ir vienalga, vai tas atrodas Priekuļu novadā, Cēsu vai Pārgaujas novadā. Cilvēki brauc pēc sajūtām, brauc pabarot savu dvēseli. Un tad, kad viņu dvēselēm gribas ēst, viņi atgriežas tādās vietās, kur dvēsele tiek pabarota. Liepā, ir iespēja dvēseliski pabarot, palaist šo cilvēku mājās piesātinātu, piepildītu. Šobrīd mēs dzīvojam uzmanības ekonomikā. Ja varam piesaistīt cilvēku uzmanību un noturēt, tad vairs nav nepieciešami gari reklāmas stāsti, kādēļ uz kādu vietu doties – tas jau ir skaidrs.
Mums, Liepas iedzÄŤvotājiem, ir iespēja sadarboties, nevis tikai aicināt pie sevis. Atbraucējus varam aizvirzÄŤt tālāk – pie cilvēkiem, par kuru sniegtajiem pakalpojumiem esam. Cilvēkiem parasti nav Äźoti daudz laika, lai ieguldÄŤtos pasākumu vai ceÄźojumu plānoĹĄanā, cilvēki ir spontāni. Tādēļ ir svarÄŤgi palÄŤdzēt ieraudzÄŤt ciemata kopainu, saprast laiku, kas tiks patērēts, lai apskatÄŤtu, iepazÄŤtu. Liepā mēs to darām kā ÄŁimenē, uzņemam kā mājās. Tā ir milzÄŤga sirsnÄŤba, kas te ir.
𝐈𝐧𝐭𝐚. Man arī šķiet, ka tādu mazo vietu kā Liepa priekšrocība ir iespēja atbraucēju, viesi nodot no rokas rokā. Mēdz teikt: ai, nu laukos jau visi viens par otru visu zina! Ir labi, ka laukos var zināt šīs te labās lietas viens par otru. Cilvēkiem šeit nav jābaidās vienam otru ieteikt, atbraucējus novirzīt. Konkurence nav tik liela.
𝐊𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢̄𝐧𝐚. Ja kāds būs sniedzis sliktu pakalpojumu, nākamajā dienā par to jau zinās viss ciems. Tādēļ – ja mēs kaut ko iesakām, tad varam būt droši, ka tas patiešām ir labs pakalpojums. Lauki nedod iespēju lavierēt.

𝐴𝑝𝑟𝑖̄𝑙̧𝑎 𝑜𝑡𝑟𝑎𝑗𝑎̄ 𝑝𝑢𝑠𝑒̄ 𝐿𝑖𝑒𝑝𝑎𝑠 𝑘𝑜𝑝𝑖𝑒𝑛𝑎 𝑝𝑙𝑎̄𝑛𝑜 𝑡𝑖𝑒𝑠̌𝑠𝑎𝑖𝑠𝑡𝑒𝑠 𝑡𝑖𝑘𝑠̌𝑎𝑛𝑜𝑠, 𝑘𝑢𝑟𝑎𝑖 𝑡𝑖𝑘𝑠 𝑝𝑖𝑒𝑠𝑎𝑖𝑠𝑡𝑖̄𝑡𝑠 𝑎𝑟𝑖̄𝑑𝑧𝑎𝑛 𝑙𝑒𝑘𝑡𝑜𝑟𝑠 𝑎𝑟 𝑧𝑖𝑛𝑎̄𝑠̌𝑎𝑛𝑎̄𝑚, 𝑘𝑎̄ 𝑡𝑢̄𝑟𝑖𝑠𝑚𝑎 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑘𝑡𝑢𝑠 𝑠𝑙𝑒̄𝑔𝑡 𝑡𝑖̄𝑘𝑙𝑜𝑠, 𝑙𝑎𝑖 𝑝𝑒̄𝑐 𝑖𝑒𝑠𝑝𝑒̄𝑗𝑎𝑠 𝑡𝑢𝑣𝑎̄𝑘𝑎̄ 𝑛𝑎̄𝑘𝑜𝑡𝑛𝑒̄ 𝑖̄𝑠𝑡𝑒𝑛𝑜𝑡𝑢 𝑘𝑜𝑝𝑖𝑒𝑛𝑎𝑠 𝑖𝑧𝑣𝑖𝑟𝑧𝑖̄𝑡𝑜 𝑚𝑒̄𝑟𝑘̧𝑖 – 𝑖𝑧𝑣𝑒𝑖𝑑𝑜𝑡 𝑐𝑒𝑙̧𝑎 𝑛𝑜𝑟𝑎̄𝑑𝑒𝑠 𝑢𝑛 𝑚𝑎𝑟𝑠̌𝑟𝑢𝑡𝑢𝑠.

#ProjektsKopa #ViedieCiemi
𝑃𝑟𝑜𝑗𝑒𝑘𝑡𝑠 „𝐾𝑂𝑃𝐴 / 𝐾𝑜𝑝𝑖𝑒𝑛𝑢 𝑝𝑎̄𝑟𝑑𝑜𝑚𝑎̄𝑡𝑎 𝑎𝑡𝑡𝑖̄𝑠𝑡𝑖̄𝑏𝑎” 𝑁𝑟. 19-00-𝐴019.332-000003 𝑡𝑖𝑒𝑘 𝑖̄𝑠𝑡𝑒𝑛𝑜𝑡𝑠 𝐸𝑖𝑟𝑜𝑝𝑎𝑠 𝐿𝑎𝑢𝑘𝑠𝑎𝑖𝑚𝑛𝑖𝑒𝑐𝑖̄𝑏𝑎𝑠 𝑓𝑜𝑛𝑑𝑎 𝑙𝑎𝑢𝑘𝑢 𝑎𝑡𝑡𝑖̄𝑠𝑡𝑖̄𝑏𝑎𝑖 𝐿𝑎𝑡𝑣𝑖𝑗𝑎𝑠 𝐿𝑎𝑢𝑘𝑢 𝑎𝑡𝑡𝑖̄𝑠𝑡𝑖̄𝑏𝑎𝑠 𝑝𝑟𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑚𝑎𝑠 2014.-2020.𝑔𝑎𝑑𝑎𝑚 𝑎𝑝𝑎𝑘𝑠̌𝑝𝑎𝑠𝑎̄𝑘𝑢𝑚𝑎 „𝑆𝑡𝑎𝑟𝑝𝑡𝑒𝑟𝑖𝑡𝑜𝑟𝑖𝑎̄𝑙𝑎̄ 𝑢𝑛 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑝𝑣𝑎𝑙𝑠𝑡𝑢 𝑠𝑎𝑑𝑎𝑟𝑏𝑖̄𝑏𝑎” 𝑖𝑒𝑡𝑣𝑎𝑟𝑜𝑠.