Vidzemes lauku partnerība “Brasla” sadarbībā ar biedrībām – “Jūrkante”, “Abulas lauku partnerība”, “Cēsu rajona lauku partnerība” kopprojekta “Mājražošanas jaunrade” (Nr. 18-00-A019.332-000006) ietvaros no 25.-27. . augustam, viesu mājā „Upītes” Katvaru pagastā organizēja nometni „Latviskās vērtības ikdienas dzīvē”, 13-17 gadus veciem jauniešiem . Nometnes mērķis bija rosināt saskarē un izmantot ikdienas dzīvē tās dabas vērtības, kas ir mums apkārt, prast tās lieto ikdienā, uzlabojot savu veselību un labsajūtu. Nometnē vairāk vairāk kā 30 jauniešu no kopprojektā iesaistītajām biedrību teritorijām.

Pirmā nometnes diena iesākās ar poligona „Daibe” apmeklējumu (Ziemeļvidzemes reģiona sadzīves atkritumu aspektu apstrāde un noglabāšanas vieta), kur izveidots Dabas un tehnoloģiju parks “URDA”. Jaunieši trīs stundu laikā iepazīstas ar poligona darbību, orientējas izveidotas dabas takas, iepazina kartupeļu frī dzīves ciklu, pagatavo bišu vaska drāniņu, kur videi draudzīgi iespējams uzglabāt pārtikas produktus. Ekskursija pa poligonu deva iespēju apjaust, cik daudz ikdienā radam atkritumus, cik nav daudz atkritumu daudzuma un iespējams pārstrādāt, cik nozīmīga ir atkritumu šķirošana un galvenais, ka labāk būtu atkritumus neradīt, tādejādi saudzēt dabas resursus, nenodarot kaitējumu videi, tādus arī paši sev.

Vakars noslēdzās ar pirtnieka Ivara Birzgaļa lekciju par pirts rašanās vēsturi, par tām patiesajām funkcijām, ka tā nav izklaides vieta, bet gan kā atveseļošanās, gan kā relaksācijas vieta. Jauniešu praktiski darbojoties sagrieza un sasēja katrs savu pirts slotu, kurš varēja ātri izmantot viesu mājas omulīgajā pirtiņā.

Kā nometnes noslēguma dienā atzina jauniešus, nometnē nav patikusi agrā celšanās, bet, lai maksimāli daudz nometnes laikā apgūtu, rīti iesākās agri. 26. augustā, tūlīt pēc brokastīm devāmies uz z/s “Mežiņi” Dikļu pagastā, lai ieskatītos ar kādu entuziasmu laukos saimnieko Inguna Valdmane ar ģimeni, radot aizvien jaunus pakalpojumus. Organizējot nometni, nedaudz šaubījāmies, par z/s “Mežiņi”, apmeklējuma izvēli, vai būs aktuāla 13-17 gadus veciem jauniešiem, tomēr ieplānotā stundā bija ļoti par maz, jaunieši ar aizrautību baroja saimnieciski esošajiem dzīvniekiem un putnus, mīļākie tos, kuriem bija Angoras truša cirpšanā, vilnas kāršanā, vērpšanā, šķetināšanā, apzinoties, ka tā nav tikai vecāka gada gājuma cilvēku nodarbošanās, bet gan brīva niša darba tirgū.

Pēc pavadītajām stundām zemnieku saimniecībā “Mežiņi”, devāmies uz Zilākalna pagastu, kur mūs Toms Treimanis, Kocēnu novada projektu un tūrisma speciālisti, iepazīstināja ar Zilākalna ūdenstorni un tā piebūvē izvietoto ekspozīciju. Ar virtuālo briļļu palīdzību bija iespējams doties ekspozīcijas lidojumā virs Zilākalna un iepazīties ar seno tautu sadzīviem, kalna nostāstiem un teikumiem, iespējams, Zilākalna stacijā, no kurienes ceļojuma turpinājumiem, traucējošām senajā dzelzceļa bānīša vagonā. Kā atzina, ka jaunākais dalībnieks – es šim objektam iedevu augstāko novērtējumu, jo man patika 3D brilles.

Sātīgi paēduši Valtrautas Ozoliņas gatavotās pusdienas, sekoja divas nodarbības. Noras Ķibildas –Kinnas, kura ir daudzpusīga māksliniece arī vides aktīviste, vadībā tapa māla trauki, kuri jaunieši iegūs savā īpašumā, kad būs apdedzināti un noglazēti. Māla trauku gatavošanas nodarbību atbalstīja Vaidavas keramikas saimnieks Miks Balodis, dāvinot labi sagatavotu mālu. Reinis Grants, aizrāvies ar dinamisko kulināriju iepazīstināja jauniešus kā no dabiskām izejvielām ikkatrs var pagatavot sev veselīgu našķi.

Vakara gaitā apmeklējušos iespaidīgo Katvaru liepu aleju, pārgājiena laikā bija punkti uzdevumu saskatīt un nofotografēt sev vēlamo tērpu, rezultāts izdevās krāšņs.

Pēdējā nometnes dienā zemnieku saimniecībā “Priedītes”  Katvaru pagastā, nometnes dalībniekus sagaidīja Zane Magone. Saimniecības pamatnodarbināšanas un sirds lieta ir īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšanu. Zane piedāvā visu laiku zirgu mugurā un arī izbaudīt zirgu peldēšanu Katvaru ezerā. Katram nometnes dalībniekam bija iespēja izbaudīt sēdēšanu zirga mugurā, kas izraisīja lielas emocijas. Saimniece iepazīstināja jauniešus arī ar atjaunotajiem Zaļajiem velo ceļiem, kā tie ietekmē saimniecības attīstību.

Atgriežoties no saimniecības “Priedītes”, dalībniekus sagaidīja ēdienu gatavošanas speciāliste Ramona Jirgena, kuras vadībā jauniešiem saviem spēkiem gatavoja nometnes noslēguma pusdienas. Dārzeņu biezzupa ar sēklu maizēm grauzdiņiem, grillēti dārzeņi un gaļas veltnītis, saldajā dažādajā ogas ar biezpienu un saldo krējuma masu, pēc svaigās gaismas pavadīšanas rīta ceļā un galvenajā pašu gatavotajā, garšoja ļoti labi. Kā atzina nometnes dalībniekus, izrādās, ka grillētas pupiņas un kabači arī ir ēdami un pie tam ļoti garšīgi.

Vairāk bildes no nometnes pieejama ŠEIT