LEADER Starptautiskā projekta “ Ilgtspējīga tūrisma attīstības principu ieviešana nacionālo parku/aizsargājamu teritoriju reģionos.” ietvaros norisinājās mācību brauciens no 8.līdz 13.aprīlim Portugālē VRG  ATAHCA” un Peneda-Geres Nacionālā parka teritorijā. 

Tā kā projekta mērķa grupa ir tūrisma pakalpojumu sniedzēji VRG lauku teritorijās, tajā skaitā, tūrisma uzņēmēji un NVO, kas piedāvā vai plāno piedāvāt ilgtspējīga tūrisma pakalpojumus (ieskaitot amatniekus, mājražotājus, ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus, gidus, muzejus, veikalus, u.c.), tad mācību braucienā no Cēsu VRG piedalījās gan amatu mājas pārstāve, gan tūrisma gidi, gan arī uzņēmēji, kas savu darbību attīsta Gaujas Nacionālajā parkā.
Mācību brauciena  laikā notika vizītes tūrisma  saimniecībās un uzņēmumos, tika analizēta  “Uzņēmējdarbība un ilgtspējīgs tūrisms”  tematika ATAHCA VRG reģionā, tajā skaitā, ilgtspējīga tūrisma HARTA” ieviešanas pieredze Nacionālā parka teritorijā, kas nākotnē būs noderīga arī Gaujas Nacionālā parkā.

Pasākuma ietvaros notika sanāksmes par tūrisma jautājumiem, tika analizēta pieredze tūrisma Hartas ieviešanas un sertificēšanas procesos,  tikšanās laikā tika prezentēta katras partnerības ilgtspējīga tūrisma pieredze. Tika prezentēts arī “Cēsu rajona lauku partnerības “ ilgtspējīga tūrisma piedāvājums, un kā pozitīvās prakses piemēri Ieriķu dzirnavu taka un  Līgatnes vīni.  

Kopā ar projekta partneriem no trīs Igaunijas VRG, divām Slovēnijas VRG un Ziemeļkurzemes VRG  tika apmeklēta gan dārzkopības saimniecība (krūmmelleņu un zemeņu audzētāji), gan tūrisma uzņēmēji – vairāki kempingi, gan arī laivu un elektrisko velosipēdu iznomātāji, kas piedāvā arī gida pakalpojumus. Apmeklējām arī vietējo amatniecības centru, kur maizes krāsnī cep tradicionālām metodēm maizīti  un kopīgā virtuvē gatavo dažādus mājražojumus, kurus tirgo  vietējo mājražotāju veikaliņā.
Interesanta vizīte bija ATAHCA VRG  birojā, kam telpas ir kopā ar Lauku konsultāciju un izglītības centru. Kopīgi tiek izmantotas semināru telpas un birojs, kā arī ēkas kompleksā ir  neliels suvenīru veikaliņš, kurā var nopirkt vietējos ražojumus. 
Tika gūta pieredze augļkopības – ogu audzēšanas saimniecībā, kā arī amatniecības centrā, kur iepazinām vietējās kopienas aktivitātes tradīciju saglabāšanai. 

Lielisks piemērs tradīciju saglabāšanai un attīstībai mūsdienās bija “Mīlestības salvetes”, kur ekspozīcijā tika demonstrēti vēsturiskie eksemplāri, un veidotas to kopijas, piedāvātas izšūšanas meistarklases,  kā arī organizēti kursi. Savukārt, veikaliņā bija iespēja iegādāties gan dizaina priekšmetus, gan suvenīrus, kā arī dažādus praktiskus aksesuārus, kuros radoši iestrādāti vēsturiskie “mīlestības salvetes” motīvi.   Rekreācijas attīstībai Peneda-Geres NP vietējie uzņēmēji piedāvā daudzpusīgas piedāvājumus – gidus riteņbraukšanai, laivošanai, izjādēm, kas aprīkojuma iegādei ir saņēmuši LEADER programmas atbalstu. Portugālē, tāpat kā citās ES valstīs notiek cilvēku aizplūšana no lauku teritorijām (arī no Īpaši aizsargājamām dabas teritorijām), līdz ar to tiek zaudētas kultūrvēsturiskās vērtības. LEADER programmas ietvaros tiek atbalstītas iniciatīvas, kas saglabā kultūrainavu un vietējās tradīcijas.

Portugālē notiek uzņēmēju, kas darbojas Īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, pašvaldību, aizsargājamo dabas teritoriju administrāciju “tīklošanās”. Ir mājaslapa www. natural.pt. Uzņēmējiem tiek sūtīti materiāli (pdf formātā) par aizsargājamo dabas teritoriju dabas vērtībām. Tos var izmantot reklamējot savu produkciju un līdz ar to arī teritoriju.  

Mācību brauciens ir nostiprinājis sadarbību ar  biedrību “Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” un vietējām rīcības grupām –  no Igaunijas, Slovēnijas un Portugāles, kas būs lielisks pamats ilgtspējīgai teritorijas attīstībai nākotnē.  
Izveidots VRG sadarbības tīkls, kas darbojas nacionālajos parkos/aizsargājamām dabas teritorijās. Projekta mācību brauciena  tiešs rezultāts ir vairāki tūrisma uzņēmēji  un amatniecības jomas dalībnieki, kas ieguvuši zināšanas un motivāciju ilgtspējīgas uzņēmējdarbības attīstībai un tālākai sadarbībai.