Saulainā piektdienas pēcpusdienā, 14. augustā, tikāmies laukumiņā pie Raunas novada domes, lai kopīgi neformālā gaisotnē parunātu par Raunas vēsturi, notikumiem un cilvēkiem. Pasākumu ievadā Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena iepazīstināja ar projekta “KOPA / Kopienu pārdomāta attīstība” ietvaros sāktā Raunas stāstu vākšanas maratona rezultātiem, kā arī izstāstīja pāris Raunas vēstures stāstus, kas ir ļoti interesanti, bet plašākai publikai mazāk zināmi. Starp tiem bija stāsts par Raunas Lutergravu, par tranšeju rakšanu 2. Pasaules kara laikā Bēniņu mežā Raunas pagastā, par sarkanbaltsarkano karogu, kas 1941. gada pavasarī bija izkārts virs Raunas skolas ieejas, par dažādām Raunas pagasta skolu tradīcijām 20.gs. 30. gados, par 1932. gada Raunā paklīdušām baumām, ka no ceļojošā cirka izbēgusi lauvu mātīte u.c.

Pēc tam visi klātesoši bija aicināti izstāstīt kādus sev zināmus Raunas vēstures stāstus – gan pašu pieredzētos, gan dzirdētus no citiem. No klātesošo stāstītā varēja uzzināt par 2.Pasaules kara gūstekņiem Raunā, par dzīvi Raunā 20.gs. 50.-60. gados, vēl nedzirdētus stāstus par Ņ.Hruščova vizīti Raunā, par Civilās aizsardzības mācībām Raunā 20.gs. 70. – 80. gados, par Raunas patērētāju biedrības darbību un Raunas veikaliem, par “Piena svētkiem” Raunā un daudzus citus. Pasākuma noslēgumā pie kafijas tases klātesošie turpināja sarunas par Raunas vēsturi, kā arī informēja Raunas muzeju par tiem raunēnieši, ar kuriem noteiktu būtu jāsazinās un kas varētu izstāstīt līdz šim vēl nezināmus stāstus.

Savākto stāstu fragmenti tiks publicēti Raunas mājaslapā, Raunas novada vēstīs, izlikti Dabas galerijas stendos Raunas centrā, kā arī pierakstīti un saglabāti nākamajām paaudzēm.

Ja arī tu zini kādu interesantu stāstu par Raunas vēsturi, notikumiem un cilvēkiem, vai arī pazīsti kādu pieredzes bagātu cilvēku, ar kuru Raunas muzejam noteikti vajadzētu parunāties, tad sazinies ar Ievu Plētienu, tel. 28728377, e-pasts: raunasmuzejs@gmail.com.

Projekts “KOPA / Kopienu pārdomāta attīstība” Nr. 19-00-A019.332-000003 tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros.