Cēsu rajona lauku partnerība

 

Jūlija pēdējā nedēļā  biedrības CRLP pārstāvji  kopā ar projekta “Savvaļas brīnumi”  sadarbības partneriem no “Saldus rajona attīstības biedrības” devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Lietuvu, lai uzzinātu kā kaimiņi izmanto dabas veltes mājražošanā un lauku tūrismā un pārvestu mājās jaunas idejas savai tālākai darbībai.

Četrās dienās paviesojāmies  pie kolēģiem divās vietējās rīcības grupās Utenas un Jonišķu lauku teritotrijā. Līdzīgi kā Latvijā arī Lietuvā ir saglabājušās senas tradīcijas savvaļas augu izmantošanā gan uzturā, gan veselības uzturēšanā, gan skaistumkopšanā un tās tiek plaši pielietotas arī mūsdienās. Utenā, Tauragnai pilsētas muzejā iepazināmies ar vienu no  pagājušajā gadsimtā zināmākās zāļu sievas Eugenijas Šimkūnaites dzīves stāstu, kas ar augu palīdzību palīdzējusi atveseļoties daudziem. Savukārt meistarklasē, ko vadīja savvaļas augu eksperte Aleksandras uzzinājām, kā mājas apstākļos pagatavot dziedinošu ķermeņa balzāmu un iepazinām dažādus paņēmienus, kā var izmantot kaltētus pļavas augus – gan pagatavojot brīnišķīgus sienas dekorus, gan pļavas augu suvenīru kārbiņas, gan smaržu spilventiņus. Savukārt saimniecībā  “Medines”, kas nodarbojās ar augļkopību un dabas velšu pārstrādi, piedāvāto produktu klāstā sastapām pavisam interesantu piedāvājumu. Līdzās tradicionālajam sortimentam – žāvētiem āboliem, ābolu sulai, upeņu un dzērveņu sukādēm, varēja arī nobaudīt  pēc īpašas tehnoloģijas pagatavotu  ābolu sieru.

Jonišķos viesojāmies pie Stupurai kopienas sievietēm, kas  sper pirmos soļus uzņēmējdarbībā. Ar “Leader” projektu atbalstu ir iegādātas vairākas iekārtas, lai ļautu interesentiem iemēģināt roku dažāda profila mājražošanā un palīdzēt katram atrast tieši savu uzņēmējdarbības virzienu – vai tā būtu zāļu tēju gatavošana, vai dekoratīvo sveču, vai  hidrolātu, vai kaltētu  savvaļas velšu ražošana. Interesanti bija arī uzzināt un pamēģināt pašiem, kā cept tradicionālo lietuviešu saldumu  šakotis, iepazīties ar tā vēsturi.

Vizītes laikā Jonišķos, ciemojoties pie Mūšos purva Laumiņas Gerdas, guvām ieskatu, kā dabas dziedinošo un nomierinošo spēku caur dažādām aktivitātēm izmantot labsajūtu tūrismā – ļaujot apmeklētajiem izbaudīt kūdras skrubja procedūra rokām un pēdām un meditāciju pie dzīvās uguns ar šamaņu bungu mūzikas skaņām.

Brauciena noslēgumā  Žagarē apmeklējām konferenci “Savvaļas brīnumi”, kuru organizēja projekta partneri no Jonišķi VRG.  Visas dienas garumā dažādi eksperti uz skatuves demonstrēja savvaļas velšu daudzveidīgās izmantošanas iespējas cilvēka veselības un labsajūtas nodrošināšanai. Lietuvā pazīstamais mednieks un šefpavārs Povilas Mikalajūnas rādīja, kā gatavot brieža gaļas karpačio ar marinētām bietēm un ieteica citas medījuma pagatavošanas receptes. Lietuvas floristu asociācijās viceprezidents Sergejus Zareckis veidoja brīnišķīgu pļavas ziedu kompozīciju. Pirtniece atrādīja pirts rituālu, izceļot atsevišķu augu dziednieciskās īpašības un pielietojumu rituāla gaitā. Pazīstamā farmaceite Almyra Girdeniene rādīja, kā mājas apstākļos pagatavot mīkstinošo krēmu ar pļavas augu ekstraktiem.

Brauciena dalībnieki atzina, ka viesojoties dažādās saimniecībās, redzot citādākus augļu un ogu pārstrādes un pielietošanas veidus, ir radušās vairākas idejas, kā dažādot pašiem savu produktu piedāvājumu, kā arī ir izveidojušās sadarbības ieceres ar Lietuvas uzņēmējiem un biedrībām. Tāpat braucienā redzētais rosinājis jaunas idejas, kā līdzīgus dabas velšu izmantošanas paņēmienus ieviest pašu piedāvājumā lauku tūrisma jomā. Brauciens norisinājās starpteritoriālā un starpvalstu sadarbības projekta Nr.18-00-A019.333-000022 “Savvaļas brīnumi – Wild Wonders” ietvaros, to organizēja Cēsu rajona lauku partnerība.

Informāciju sagatavoja:

Ieva Dreibante